Past Results

If you have any more results or think that we’ve got some of these wrong, send the publicity officer an email using our contact form.

Henley Royal Regatta

Year Event Result
2017 Prince Albert Challenge Cup Winners
2017 Temple Challenge Cup Second Round
2017 Prince of Wales Challenge Cup First Round
2017 Visitors Challenge Cup First Round
2016 Temple Challenge Cup Second Round
2016 Visitors Challenge Cup First Round
2016 Prince Albert Challenge Cup Final
2016 Prince of Wales Challenge Cup First Round
2015 Temple Challenge Cup First Round
2015 Prince Albert Challenge Cup (A) First Round
2015 Prince Albert Challenge Cup (B) Second Round
2015 Visitors Challenge Cup Semi-Final
2014 Temple Challenge Cup First Round
2014 Prince of Wales Challenge Cup First Round
2014 Prince Albert Challenge Cup (B) First Round
2014 Prince Albert Challenge Cup (A) Winners
2013 Temple Challenge Cup First Round
2013 Temple Challenge Cup Semi-Final
2013 Temple Challenge Cup First Round
2012 Remenham Challenge Cup First Round
2012 Temple Challenge Cup Second Round
2012 Prince Albert Challenge Cup Final
2011 Visitors Challenge Cup (with Marino Billi, IT) Semi-Final
2011 Prince Albert Challenge Cup Semi-Final
2011 Temple Challenge Cup (B) Second Round
2011 Temple Challenge Cup (A) First Round
2010 Prince Albert Challenge Cup Semi-Final
2010 Temple Challenge Cup First Round
2010 Prince of Wales Challenge Cup Quarter-Final
2009 Prince Albert Challenge Cup Quarter-Final
2009 Temple Challenge Cup Second Round
2009 Visitors Challenge Cup (with Dukla Praha, CZ) Quarter-Final
2008 Prince Albert Challenge Cup Winners
2008 Prince of Wales Challenge Cup Quarter-Final
2007 Prince Albert Challenge Cup Quarter-Final
2007 Men's Quadruple Sculls (with Imperial College) Semi-Final
2007 Men's Quadruple Sculls First Round
2006 Men's Quadruple Sculls (with Durham University) Semi-Final
2005 Men's Quadruple Sculls (with Tideway Scullers) Semi-Final
2005 Temple Challenge Cup Second Round
2004 Men's Student Coxed Fours First Round
2003 Temple Challenge Cup First Round
2002 Temple Challenge Cup First Round
1999 Britannia Challenge Cup Second Round
1999 Temple Challenge Cup Quarter-Final
1998 Temple Challenge Cup Quarter-Final
1997 Prince Phillip Challenge Cup Final
1996 Temple Challenge Cup Quarter-Final
1995 Temple Challenge Cup Quarter-Final
1994 Temple Challenge Cup Quarter-Final
1993 Temple Challenge Cup Second Round
1992 Temple Challenge Cup Second Round
1991 Visitors Challenge Cup First Round
1989 Thames Challenge Cup Second Round
1986 Thames Challenge Cup First Round
1984 Ladies' Challenge Plate First Round
1984 Visitors Challenge Cup First Round
1982 Ladies' Challenge Plate Second Round
1981 Thames Challenge Cup First Round
1980 Thames Challenge Cup Second Round
1965 Wyfold Challenge Cup First Round

Henley Women's Regatta

Year Event Result
2016 The Sharp Cup – Academic Eight Winners
2016 The G P Jeffries Cup – Senior Eight Semi-Final
2016 The Frank Harry Cup – Senior Coxed Four Second Round
2015 Avril Vellacott Cup – Elite Coxless Four (with CUW and BAU) Winners
2015 Redgrave Trophy – Elite Coxless Pair (with TEE) Final
2015 Cathy Cruickshank Trophy – Academic Coxed Four Final
2015 Frank Harry Cup – Senior Coxed Four Semi-Final
2014 G P Jeffries Cup – Senior Eight Final
2013 Frank Harry Cup – Senior Coxed Four Winners
2013 Redgrave Trophy – Elite Coxless Pair Semi-Final
2013 Pricewaterhouse Cup – Academic Eight Quarter-Final
2012 GP JefferiesÿCup – Senior Eight Winners
2012 Pricewaterhouse Cup – Academic Eight Semi-Final
2011 Frank Harry Trophy – Senior Coxed Four First Round
2011 Parkside Cup – Lightweight Pair First Round
2011 Pricewaterhouse Cup – Academic Eight Final
2010 GP Jefferies Cup – Senior Eight Final
2010 Rosie Mayglothling Trophy – Senior Double First Round
2009 Parkside Cup – Lightweight Pair First Round
2009 Pricewaterhouse Cup – Academic Eight Winners
2009 Bernard Churcher Trophy – Lightweight Single Second Round
2008 Frank Harry Trophy – Senior Coxed Four Quarter-Final
2007 Lester Trophy – Intermediate Coxed Four Final
2007 Haslam Trophy – Lightweight Double Semi-Final
2007 Rosie Mayglothling Trophy – Senior Double Final
2006 Rose Maylothling Trophy – Senior Double Semi-Final
2005 Chairman's Cup – Senior Quad First Round
2004 Vesta Cup – Elite Lightweight Coxless Four Quarter-Final
2004 Lester Trophy – Intermediate Coxed Four Second Round
2003 Club Intermediate Coxed Four First Round
2002 College Intermediate Coxed Four Second Round
2000 Redgrave Trophy Open Pair (with Kingston RC) Final
1996 College Intermediate Eight Final
1995 College Intermediate Coxed Four Winners
1991 College Intermediate Coxed Four Semi-Final

National Championships – Men (This became British Rowing Championships in 2012)

Year Event Result Crew
2012 Open Lightweight Pair 1st Nick Buckle, Matt Smith
2012 Open Coxed Four 1st Alex Leigh, Tom Ford, Tim Clarke, Ed Ford, Ruaridh Macphee
2011 Open Coxed Four 3rd Tim Clarke, Murray Wilkojc, Sean Dixon, Ed Ford, Charles Barry
2011 Open Lightweight Pair 2nd Ed Stephenson, Nick Buckle
2011 Open Lightweight Four 1st Matt Smith, Ben Gourlay, Ed Stephenson, Nick Buckle
2011 U23 Double 1st Ed Ford, Murray Wilkojc
2010 Open Pair 6th Tim Clarke, Tom Wright
2010 Open Single 4th Fred Gill
2010 Open Quad 3rd Mark Bowers, Andrew Corrigan, Murray Wilkojc, Mason Durant
2010 U23 Double (with Durham University) 1st Ed Ford,ÿJohn Ford (Durham)
2009 U23 Double 1stÿ Ed Ford, Andrew Corrigan
2009 Open Quad 3rd Will Reid, Bill Hilder, Mark Bowers, Andrew Corrigan
2009 U23 Single 4th Mark Bowers
2009 Lightweight Pair 5th Jesse Burgoine, Piers Pye-Watson
2008 Open Quad 3rd Nathan O?Reilly, Bill Hilder, Dan Cupit, Murray Wilkojc
2008 U23 Single 1stÿ Andrew Corrigan
2007 Open Quad 3rd Will Reid, Bill Hilder, Dan Cupit, Andrew Corrigan
2007 Open Double 2nd Henry Pelly, Richard Francis
2007 Open Pair 2nd Mason Durant, Fred Gill
2006 Lightweight Four (with Durham University) 4th Simon Barnwell, Oli Warlow, Jason Taggart,ÿJ Harris (Durham)
2005 Open Double (with Tideway Scullers) 3rd Henry Pelly,ÿJohn Moon (TSS)
1997 Open Coxed Four (with Notts. County RA) 1stÿ Ed Coode,ÿNCRA: G. McAdam, M. Johnson, S. Trapmore, D. Chung
1994 Open Pair ÿ3rd Jan Safranek, Rob Latham
1972 Open Single 3rd Mark Hayter

National Championships - Women (This became British Rowing Championships in 2012)

Year Event Result Crew
2011 Open Coxless 3rd Minna Jones-Walters, Ami Hodges, Abby Johnston, Lauren Clark
2010 Open Eight 5th Minna Jones-Walters, Ami Hodges, Emily Field, Rebecca Sparling,ÿLauren Clark, Eleanor Earp, Lucy Glendenning, Victoria Wallace, Ruaridh Macphee
2010 U23 Double 4th Ami Hodges, Abby Johnston
2009 U23 Double 3rd Alice Leake, Abby Johnston
2009 U23 Single 1st Alice Leake
2008 U23 Double 1st Alice Leake, Steph Barnett
2008 Open Double 3rd Alice Leake, Steph Barnett
2007 Open Double 3rd Alice Leake, Lisa Thomasson
2007 U23 Double 1st Alice Leake, Lisa Thomasson
2006 U23 Single 6th Lisa Thomasson
2000 Open Pair (with Kingston RC) 1st Ros Carslake,ÿRebecca Romero (Kingston)
1999 Open Single 4th Ros Carslake

British Rowing Championships (Founded as The Diamond Jubilee Rowing Championships in October 2012)

Year Event Result Crew
2015 Open Univ Eight (A) 6th Tom Mountain, William New, Russell Orr Burns, Alex Slater, Henry Lambe, Ed Davies, Barnaby Stroud-Turp, Joseph Anderson, [Cox] Calum McRoberts
2015 Open U23 Lightweight Coxless Four 1st Rory Kempson, Joseph Anderson, Barnaby Stroud-Turp, Ollie Varley
2015 Open U23 Quad (B) 8th Alastair Brown, Ryan Parkinson, James Stevenson, Connor Gamble
2015 Open U23 Quad (A) 3rd Thomas James, James Robson, James Rudkin, Alexander Haynes
2015 Open Lightweight Quad 4th Thomas Hutchinson, Rory Kempson, Ollie Varley, Jack Smith
2015 Women's Open Eight (A) 6th Rachel Webb, Kelsey Stoddart, Matilda Martin, Megan Barry, Imogen Leigh, Emily Ford, Georgia Mulraine, Helen O?Riordan, Sasha Adwani
2015 Open Univ Eight (B) 5th Will Stewart, Alexander Bain, Ronan Mellows, Joseph Rolt, William Johnston, Yannick Thompson, Ben Maxwell, Anthony Anslow-Wilson, [Cox] Alexander Turner
2015 Women's Open Eight (B) 13th Lydia Davis, Leah Kindleyside, Helen Brackenbury, Bridget Stratford, Christa Browne, Katherine Bulmer, Elizabeth Dobson, Harriet Roddy, Eleanor Wood
2015 Womens U23 Coxless Four 2nd Georgia Mulraine, Helen O?Riordan, Matilda Martin, Emily Ford
2015 Open U23 Coxless Four (B) 3rd Thomas James, James Robson, Alex Slater, Alex Haynes
2015 Open U23 Coxless Four (A) 1st NEW/RGU/EHU/ULO Composite:ÿRichard Clarke (ULO), Rufus Scholefield (EHU), James Rudkin (NEW), Lewis McCue (RGU)
2015 Women's Open Eight (C) 12th NEW/TYN Composite:ÿOlivia Capocci (TYN), Elizabeth Fuller (TYN), Julia Symons (TYN), , Claudia Turley (TYN), Hatty Lord (NEW), Lucy Barnard (TYN), Kate Riley (NEW), Brega Mullan (NEW), Georgina Lowen (NEW)
2014 Womens U23 Coxless Four 2nd Katherine Bulmer, Helen O Riordan, Emily Ford, Grace Hockenhull
2014 Open U23 Lightweight Double 8th Rory Kempson, Ali Brown
2014 Open Coxless Four 12th Ben Maxwell, James Robson, Tim Clarke, Alex Leigh
2014 Open U23 Coxless Four 1st Samuel Wilson, Oli Knight, Tom Ford, James Rudkin
2014 Open U23 Lightweight Coxless Four 1st Tom Mountain, Joseph Anderson, Barnaby Stroud-Turp, George Patrick
2014 Open Eight (with Blue Star Club) 21st Alastair Brown (NEW), Alexander Bain (NEW), Jamie Evans (NEW), Daniel Fisher (BSC), Thomas James (NEW),ÿJulian MacBride (BSC), Thomas Hutchinson (BSC), Rufus Eadie (NEW), Tommy Reeves (NEW)
2014 Womens University Eight 1st Sarah Fabes, Natasha Harris-White, Martha Dixon, Katherine Bulmer, Helen O Riordan,ÿBridget Stratford, Emily Ford, Grace Hockenhull, Sasha Adwani
2014 Open University Eight (A) 2nd Barnaby Stroud-Turp, Oli Knight, Samuel Wilson, James Robson, James Rudkin,ÿTom Ford, Tim Clarke, Alex Leigh, Calum McRoberts
2014 Open University Eight (B) 6th Tom Mountain, Joseph Anderson, Ben Maxwell, Fraser Morgan, Ronan Mellows,ÿEd Davies, Michael Trevena, George Patrick, Alexander Turner
2013 Open U23 Coxless Four 1st Jasper Holst, James Rudkin, Tom Ford, Sam Arnot
2013 Womens University Eight 2nd Rosie Rust, Georgia Parry, Helen O Riordan, Emily Ford, Natalie Hardy, Philippa Neill, Gemma Hall, Nicole Lamb, Alexandra Dobson
2013 Open U23 Quad 7th Barnaby Stroud-Turp, Joseph Anderson, Matthew Smith, George Patrick
2013 Womens U23 Coxless Four 1st Natalie Hardy, Philipa Neill, Gemma Hall, Nicole Lamb
2013 Open U23 Lightweight Coxless Four 2nd Barnaby Stroud-Turp, Joseph Anderson, Matthew Smith, George Patrick
2013 Open University Eight 3rd Samuel Wilson, Will Anslow-Wilson, James Reeder, Florian Reinecke, Sam Arnot,ÿJames Rudkin, Jasper Holst, Tom Ford, Tommy Reeves
2012 Open U19 Double 3rd Ed Munno, James Rudkin
2012 Open University Eight 5th Samuel Wilson, Alex Leigh, Pete Muhley, ÿJames Reeder, Sam Arnot, Tom Ford, Tim Clarke, Nick Buckle,ÿCourtney Dowinton
2012 Womens University Eight 1st
2012 Womens U23 Coxless Four 1st Nicole Lamb, Georgia Parry, Philippa Neill, Harriet Broad
2012 Open U23 Coxless Four 1st James Reeder, Tim Clarke, Sam Arnot, Tom Ford
2012 Womens U23 Lightweight Double 4th Gemma Hall, Rosie Rust
2012 Open U23 Lightweight Double 5th Nick Buckle, George Patrick

Head of the River Race

Year 1st 8 2nd 8 3rd 8 4th 8 5th 8 Total Crews Pennants  
2017 Race cancelled
2016 13 15 43 86 212 335 Intermediate 2
2015 8 41 44 186 DNS 330 Senior
2014 15 19 Race abandoned ÿ70
2013 Race cancelled
2012 7 48 242 340 394
2011 45 55 167 216 337 393
2010 22 104 209 274 388 Intermediate 2, Halliday
2009 37 84 229 409
2008 37 214 242 410 Senior 3
2007 11 Race abandoned ÿ29
2006 17 190 296 192 406 Senior 2, University
2005 57 334 173 403
2004 Race cancelled
2003 118 255 250 412
2002 105 288 206 403
2001 44 206 200 319 393
2000 84 405
1999 81 DSQ 365 390
1998 67 186 407
1997 111 289 402
1996 37 390
1995 50 191 346 402
1994 78 175 389 407
1993 108 222 403
1992 No entry 400
1991 161 241 384
1990 151 413
1989 93 139 411
1988 101 187 376 407
1987 110 262 395
1985 49 172 399
1984 76 393
1983 225 357 407
1981 41 80 409
1980 57 89 405
1979 57 281 386
1977 33 75 209 358
1976 23 135 284 352
1975 72 143 282 350
1974 63 318 347
1973 60 154 231 274 317
1972 27 205 228 254 315
1971 26 248 267 281 320
1970 86 94 222 276 319
1969 42 109 177 279 312
1968 130 138 255 327 352
1967 62 141 266 285 327
1966 54 97 221 323
1965 69 151 296
1964 21 303

Women's Eights Head of the River Race

Year 1st 8 2nd 8 3rd 8 4th 8 Total Crews Pennants
2016 8 18 41 196 299 Novice Academic
2015 12 38 100 223 294
2014 9 9 76 DNS 241 University, Novice Academic
2013 5 70 ÿ151 320 University (DSQ)
2012 12 138 287
2011 25 106 252 296 Novice Academic
2010 28 SCR 150 289
2009 25 98 206 284
2008 49 194 234
2007 38 80 188 277
2006 89 161 270
2005 No entry 249
2004 69 123 115 263
2003 35 87 170 257 262
2002 Race cancelled
2001 82 170 221
2000 41 132 194 218 218
1999 40 114 212 235 237
1998 68 204 212 236
1997 42 134 179 227
1996 21 187 237
1995 58 207 214 217
1994 51 132 173 191
1993 No entry
1992 38 162
1991 92

BUCS and BUSA

Year 1st 8 2nd 8 3rd 8 4th 8 Total Crews Pennants
2016 8 18 41 196 299 Novice Academic
2015 12 38 100 223 294
2014 9 9 76 DNS 241 University, Novice Academic
2013 5 70 ÿ151 320 University (DSQ)
2012 12 138 287
2011 25 106 252 296 Novice Academic
2010 28 SCR 150 289
2009 25 98 206 284
2008 49 194 234
2007 38 80 188 277
2006 89 161 270
2005 No entry 249
2004 69 123 115 263
2003 35 87 170 257 262
2002 Race cancelled
2001 82 170 221
2000 41 132 194 218 218
1999 40 114 212 235 237
1998 68 204 212 236
1997 42 134 179 227
1996 21 187 237
1995 58 207 214 217
1994 51 132 173 191
1993 No entry
1992 38 162
1991 92