International Honours

NEWCASTLE STUDENTS

WORLD CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

 1997

Auguebelette, France

M4+

3rd

Ed Coode

U23 WORLD CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

1996

Hazelwinkle, Belgium

BM4+

2nd

Ed Coode

1996

Hazelwinkle, Belgium

BM8+

6th

Rob Latham

1997

Milan, Italy

BM2-

5th

Ed Coode

2000

Copenhagen, Denmark

BW2-

1st

Ros Carslake

2001

Linz-Ottensheim, Austria

BW4-

5th

Ros Carslake

2004

Poznan, Poland

BM4x

11th

Henry Pelly

2005

Amsterdam, Netherlands

BLM4x

2nd

Stephen Feeney

2005

Amsterdam, Netherlands

BM8+

10th

George Laughton

2006

Hazelwinkle, Belgium

BLM4-

6th

Stephen Feeney

2006

Hazelwinkle, Belgium

BM4x

15th

George Laughton

2007

Strathclyde, UK

BM4+

3rd

George Laughton

2008

Brandenburg, Germany

BM8+

5th

Fred Gill, Mason Durant

2011

Amsterdam, Netherlands

BM8+

3rd

George Rossiter

2012

Trakai, Lithuania

BM4-

3rd

George Rossiter

2012

Trakai, Lithuania

BM8+

4th

Sam Arnot

2013

Linz-Ottensheim, Austria

BM8+

5th

George Rossiter

2013

Linz-Ottensheim, Austria

BM8+

5th

Sam Arnot

2013

Linz-Ottensheim, Austria

BM8+

5th

Tom Ford

2013

Linz-Ottensheim, Austria

BM8+

5th

Tim Clarke

2013

Linz-Ottensheim, Austria

BW8+

2nd

Nicole Lamb

2013

Linz-Ottensheim, Austria

BLW4x

3rd

Gemma Hall

 

COMMONWEALTH ROWING CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

 2006

Strathclyde, UK

M2x

2nd

Richard Francis

WORLD UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

 2006

Trakai, Lithuania

M2x

1st

Henry Pelly, George Laughton

 2008

Belgrade, Serbia

 M4-

3rd

George Laughton

 2008

Belgrade, Serbia

 M2-

3rd

Mason Durant, Fred Gill

 2008

Belgrade, Serbia

 M8+

4th

Richard Francis

 2008

Belgrade, Serbia

 M2-

8th

Charles D’Oncieu

2010

Szeged, Hungary

 M8+

6th

Charles D’Oncieu

 2010

 Szeged, Hungary

 M2-

9th

Murray Wilkojc

 2010

Szeged, Hungary

 M2x

10th

Andrew Corrigan, Mason Durant

 2012

Kazan, Russia

 M8+

2nd

Ed Ford, Tim Clarke

AUSTRALIAN YOUTH OLYMPIC FESTIVAL

Year

Location

Category

Result

Athlete

 2012

Sydney, Australia

W8+

3rd

Nicole Lamb

 2012

Sydney, Australia

W4-

1st

Nicole Lamb

 2012

Sydney, Australia

W2-

2nd

Nicole Lamb

EUROPEAN UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

 2006

Brive de la Gaillarde, France

M4x

1st

Henry Pelly, George Laughton, Stephen Feeney, Richard Francis

 2007

Banjoles, Spain

W2x

2nd

Alice Leake, Kate Hutton

 2007

Banjoles, Spain

M8+

3rd

Mason Durant, Andrew Corrigan, Simon Forster,  Henry Pelly, Richard Francis, Fred Gill, Charles D’Oncieu, George Laughton, Steve Nile

 2007

Banjoles, Spain

M4x

6th

Will Reid, Dan Cupit, Sam Horrel, Joe Leiserach

 2008

Zagreb, Croatia

W2x

3rd

Alice Leake, Stephanie Barnett

 2008

Zagreb, Croatia

W4x

4th

Abby Johnston, Kate Jones, Stephanie Barnett, Alice Leake

 2008

Zagreb, Croatia

M4x

5th

Bill Hilder, Dan Cupit, Nathan O’Reilly, Murray Wilkojc

 2009

Kruszwica, Poland

M2x

2nd

Ed Ford, Andrew Corrigan

 2009

Kruszwica, Poland

M4-

6th

Piers Pye-Watson, Charles D’Oncieu, Mason Durant, Murray Wilkojc

 2009

Kruszwica, Poland

 W1x

7th

Alice Leake

 2010

Amsterdam, Netherlands

LM2-

2nd

Artjom Nepryahin, Matt McKibbin

 2010

Amsterdam, Netherlands

W8+

3rd

Minna Jones-Walters, Rebecca Sparling, Lucy Glendinning, Ami Hodges, Emily Field, Lauren Clark, Eleanor Earp, Victoria Wallace, Ruaridh Macphee

 2010

Amsterdam, Netherlands

M2-

3rd

Murray Wilkojc, Mason Durant

 2010

Amsterdam. Netherlands

M4x

4th

Tim Clarke, Mark Bowers, Andrew Corrigan, Ed Ford

2013

Poznan, Poland

W8+

1st

Nicole Lamb, Gemma Hall, Izzy Vyvyan, Harriet Broad, Georgia Parry, Natalie Hardy, Danielle Hardy, Rosie Rust, Lexy Dobson

NEWCASTLE ALUMNI

OLYMPIC GAMES

Year

Location

Category

Result

Athlete

1976

Montreal, Canada

M4x

9th

Mark Hayter

 2000

Sydney, Australia

M2-

4th

Ed Coode

 2004

Athens, Greece

M4-

1st

Ed Coode

 2008

Beijing, China

M8+

2nd

Alistair Heathcote

WORLD CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

1975

Nottingham, UK

M4x

6th

Mark Hayter

 1998

Cologne, Germany

M8+

7th

Ed Coode

 1999

St Catherines, Canada

M4-

1st

Ed Coode

 2001

Lucerne, Switzerland

M4-

1st

Ed Coode

 2002

Seville, Spain

W2-

13th

Ros Carslake

 2003

Milan, Italy

M8+

3rd

Ed Coode

 2004

Banyoles, Spain

W4-

6th

Ros Carslake

 2007

Munich, Germany

M8+

3rd

Alistair Heathcote

 2009

Poznan, Poland

LM4-

13th

Stephen Feeney

 2010

Karapiro, New Zealand

LTAMi4+

2nd

Kate Jones

WORLD UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

2004

Brive de la Gaillarde, France

M8+

5th

Andrew Stubbs

2008

Belgrade, Serbia

LM4-

6th

Stephen Feeney

2010

Szeged, Hungary

M8+

1st

Fred Gill, Henry Pelly, Stephen Feeney

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Year

Location

Category

Result

Athlete

2011

Plovdiv, Bulgaria

M4-

7th

Mason Durant, Fred Gill

2011

Plovdiv, Bulgaria

M2x

5th

Henry Pelly

2012

Varese, Italy

M8+

5th

Mason Durant, Fred Gill

 

Leave a Reply